Vyberte stranu

Už tento víkend sa počas výstavy Salón Elektromobilov 2020 naplno ukáže nemecká sila, krása a zmysel pre precíznosť, ktorých stelesnenie v podobe svojich štvorkolesových tátošov predvedie dvojica automobiliek Audi a BMW. Salón elektromobilov 2020 bude prebiehať od piatka 24. januára 2020 do nedele 26. januára 2020 v obchodnom centre Bory Mall v Bratislave.

Návštevníci sa môžu tešiť na aktuálnu ponuku elektromobilov dostupných na trhu v roku 2020, ale aj na výrobcov a prevádzkovateľov nabíjacích staníc či súvisiacej infraštruktúry. Súčasťou bude aj výstava najnovších elektrobicyklov či elektrických mopedov a motoriek.

Vystavené tu samozrejme budú nablýskané hviezdy z portfólia nemeckých automobiliek Audi a BMW – Audi e-tron, BMW X3 plug-in hybrid, BMW X5 plug-in hybrid a BMW i3.

K tomu sa pripája bohatý sprievodný program plný prednášok, diskusií a dôležitých informácií, ako aj ďalší bonusový obsah. Pôjde napríklad o testovacie jazdy či druhé neformálne stretnutie majiteľov elektromobilov na Slovensku, ktorí sa sa radi podelia o svoje praktické skúsenosti, rady a tipy.

>> Registrácia zadarmo <<< 

Registrácia zadarmo a darček pre návštevníkov

Registrácia na výstavu prebieha zadarmo na stránke www.e-salon.sk a ponúka možnosť vyhrať zaujímavé ceny – elektromobily na víkend alebo na celý týždeň. Do žrebovania o ceny sú účastníci zapojení na základe registrácie na webe e-salon.sk a jej formálneho dokončenia priamo na mieste podujatia (oskenovanie QR kódu).

Podrobnosti o najväčšej výstave elektromobilov na Slovensku, Salón Elektromobilov 2020, sa dozviete na oficiálnej stránke e-salon.sk, kde nájdete ďalšie informácie, vrátane oficiálneho programu.

Audi e-tron

Čisto elektrické SUV Audi e-tron nie je len športové, je vhodné aj na každodenné používanie. Dva elektromotory zabezpečia v kombinácii s elektrickým pohonom všetkých kolies pôsobivý jazdný výkon a agilné jazdné vlastnosti do každých podmienok.

Optimálnu trakciu a dynamiku zabezpečuje nová generácia pohonu quattro. Pohon quattro je možné aktivovať podľa potreby a výsledkom je rozdelenie krútiaceho momentu špecifické pre danú situáciu, flexibilné riadenie krútiaceho momentu vedeného k jednotlivým nápravám a radosť z jazdy v akomkoľvek teréne.

Audi e-tron poháňajú dva silné elektromotory. SUV s elektrickým pohonom akceleruje mimoriadne rýchlo z nuly na 100 km/h, to dáva za krátkych 5,7 sekundy. Výkon pri rozjazde je preto dokonca porovnateľný so športovým vozidlom. Poháňané sú pritom všetky 4 kolesá a elektromobil dokáže vyvinúť maximálny výkon 402 koní.

Nový e-tron disponuje 95 kWh batériou, využiteľná kapacita je 83,6 kWh. Oficiálne udávaný dojazd je 417 kilometrov podľa normy WLTP. Okrem manuálneho nastavenia rekuperácie prostredníctvom radiacich ovládačov za volantom je v systéme možné zvoliť aj automatický režim, ktorý prediktívne upravuje spomalenie.

S digitálnou prístrojovou doskou Audi virtual cockpit sú všetky dôležité údaje vždy na dohľad. Na displeji si môžete zobraziť aj špecifické dáta ako aktuálny stav nabitia batérie, zostávajúci dojazd, zostávajúci čas jazdy či prejdenú trasu. V systéme je možné nastaviť časovač nabíjania batérie e-tron a individuálny cieľ nabíjania, pre lepšie pohodlie pri plánovaní či absolvovaní dlhších trás.

Audi e-tron ponúka vďaka dlhému rázvoru dostatočný priestor pre piatich cestujúcich a ich batožinu. Ponúka celkový objem batožinového priestoru 660 litrov a je pripravené na veľké a náročné cesty. 60 litrov z celkového objemu patrí úložnej schránke pod prednou kapotou, či už pre náradie, nabíjacie káble alebo príručnú batožinu.

Štýlové detaily ako špecifická svetelná grafika denných svetiel, kryt nabíjacieho konektora s elektrickým ovládaním, prešívanie, ktoré odkazuje na motív vodivých dráh a absencia koncoviek výfukovej sústavy jasne naznačujú podstatu modelu Audi e-tron – elektrický pohon. Mimoriadnym dizajnovým prvkom Audi e-tron sú voliteľné virtuálne vonkajšie spätné zrkadlá.

BMW X5 plug-in hybrid

Spojenie efektívnosti a dokonalosti: portfólio nového BMW X5 bolo v priebehu roka 2019 doplnené o pohon so systémom plug-in hybrid. Nové BMW X5 xDrive45e iPerformance spája radový 6-valcový benzínový motor, typický pre tento model, s technológiou BMW TwinPower Turbo a najmodernejšou technológiou BMW eDrive.

Neustály vývoj v oblasti pohonu plug-hybrid priniesol nárast celkového výkonu až na súčasných 290 kW/394 k, teda citeľné vylepšenie elektrického dojazdu, a výrazný pokles spotreby paliva a produkcie CO2 v porovnaní so staršou verziou modelu.

Čo je ešte impozantnejšie, druhá generácia modelu plug-in hybrid kombinuje čisto elektricky poháňanú radosť z jazdy automobilom BMW iPerformance so všestrannosťou, ktorá je typická pre vozidlá kategórie Sports Activity Vehicle (SAV). Nové BMW X5 xDrive45e iPerformance to všetko ponúka aj s optimalizovanou kvalitou dynamiky a účinnosti riadenia.

Z nula na 100 km/h zrýchli za úžasných 5,6 sekúnd – čo je viac než o sekundu menej než predchádzajúci model. Maximálna rýchlosť jazdy výlučne na elektrický pohon vzrástla zo 120 na 140 km/h. Jeho dojazd na elektrický pohon je teraz približne 80 kilometrov, čo je takmer trojnásobok oproti svojmu predchodcovi. Kombinovaná spotreba paliva nového BMW X5 xDrive45e iPerformance klesla na 2,1 litra na 100 kilometrov, zatiaľ čo relevantný údaj o emisiách CO2 je teraz 49 gramov na kilometer.

Tieto vylepšené údaje sú výsledkom úplne nanovo vyvinutej technológie pohonu. Pozostáva z 3,0-litrového radového 6-valcového motora s výkonom 210 kW/286 k zo súčasnej série pohonu BMW EfficientDynamics a z najnovšej generácie technológie BMW eDrive.

Vďaka výkonu elektrického systému 82 kW/112 k, lítium-iónovej batérii s rozšírenou úložnou kapacitou a prepracovanej elektronike pohonu s inteligentným riadením energie má systém plug-in hybrid modelu BMW X5 xDrive45e iPerformance jedinečné výkonnostné vlastnosti a zároveň impozantnú účinnosť.

Obe jednotky pohonu dohromady generujú celkový výkon 290 kW/394 k spolu s maximálnym krútiacim momentom 600 Nm. Spaľovací aj elektrický motor poháňajú 8-rýchlostnú prevodovku Steptronic najnovšej generácie a inteligentný systém pohonu všetkých kolies BMW xDrive.

Krútiaci moment pohonu sa tak prenáša na všetky štyri kolesá pri čisto elektrickom pohone aj pri použití spaľovacieho motora či oboch typov pohonu naraz: to zaručuje radosť zo športovej jazdy na ceste a špičkový výkon mimo ciest vo voľnom teréne za každých okolností. Maximálna rýchlosť BMW X5 xDrive45e iPerformance je 235 km/h.

Vďaka umiestneniu vysokonapäťovej batérie v podvozku je ťažisko vozidla nižšie než v prípade konvenčne poháňaných variantov modelov SAV. Objem batožinového priestoru BMW X5 xDrive45e iPerformance je len asi o 150 litrov menší. Pri použití všetkých sedadiel je objem úložného priestoru 500 litrov; keď sú zadné sedadlá sklopené, k dispozícii je objem 1 716 litrov. Jazdu na dlhé vzdialenosti umožňuje 69-litrová palivová nádrž.

Nové BMW X5 xDrive45e iPerformance je štandardne vybavené dvojnápravovým vzduchovým odpružením a elektronicky ovládanými tlmičmi. Voliteľné systémy odpruženia, ktoré sú k dispozícii pre model plug-in hybrid, zahŕňajú integrované aktívne riadenie. Okrem komplexného výberu funkcií v oblasti inteligentnej konektivity sú k dispozícii aj nové digitálne služby, ktoré sú zamerané špecificky na elektromobilitu.

Okrem toho sú k novému BMW X5 xDrive45e iPerformance k dispozícii aj všetky asistenčné systémy vyvinuté pre vozidlá kategórie Sports Activity Vehicle, ako aj vysoko kvalitné možnosti vylepšenia komfortu a luxusného interiéru.